تبلیغات
دانشكده صنعت هواپیمایی و فرودگاهی كشوری - تاریخچه ایرباس

تشكیل شركت ایرباس با یك تصمیم جسورانه جهت مقابله با سلطه آمریكاییها بر آسمانها آغاز شد. امروز 35 سال بعداز این تصمیم شركت ایرباس یكی از پیشگامان تولید و ساخت هواپیما در سراسر جهان می باشد . شركت ایرباس بطور رسمی در سال 1970 و بصورت كنسرسیومی از شركتAEROSPATIALE  فرانسه و AIRBUS  DEUTSCHE كه یك گروه برجسته ازشركتهای آلمانی در صنعت هواپیما یی بودند؛ فعالیت خود راآغاز كرد . این كمپانیها  با همفكر ی یكدیگر تصمیم به ساخت هواپیمای A-300 كه اولین هواپیمای پهن پیكر دو موتوره مسافربری در جهان می باشد را به منظور پر كردن خلاء موجود در بازارهای جهانی بود گر فتند . مدت كوتاهی پس از آن شركت اسپانیایی‌ CASA به این كنسرسیوم پیوست . در سال 1974 صنایع ایرباس ((GIE=Group d Interet Economique ادارات مركزی خود را از شهر پاریس به تولوز انتقال داد.

در سال 1979 صنایع هوایی بریتانیا به شركت ایرباس ملحق شد . هر كدام از این 4 شریك با عنوان ایرباس آلمان ؛انگلستان ؛فرانسه و اسپانیا شناخته می شوند . كه در داخل كشورهای خود مانند یك شركت ملی فعالیت می كنند؛ و مسئولیتهای ویژه ای در تهیه و تولید قطعات هواپیماهای ایرباس دارند . این قطعات پس از ساخته شدن به منظور  اتصال نهایی به یكدیگر وتولید هواپیما به شهر تولوز در فرانسه حمل می شوند . با اینحال ایرباس  تنها یك مركز را به منظور فروش ؛ بازار یابی و خدمات مشتریان تدارك دیده است .

هم اكنون ایرباس به شهرت و اعتباری كه سزاوار آن بوده است رسیده است چرا كه در تولید محصولاتش علاوه بر ابداع و نو آوری ؛ به نیازهای مشتریان نیزتوجه ویژه ای  كرده است .همانگونه كه می دانیم موفقیت شركت ایرباس با تولید خانواده  A-300/310شروع شد ؛ سپس با پرواز A-320كه نمایش برجسته ای از بكار گیری تكنولوژی در پاسخگویی به نیاز توده مردم به هواپیمای ایرباس بود ؛تكمیل گردید. تولید خانواده هواپیماهای دور برد A330/340  ؛ جریانی بود برای برآورده كردن افزایش رشد تقاضا های موجود در بازار هواپیماهای مسافربری .

حركت به سوی تلاش بیشتر در طول مرزهای جغرافیایی سبب شده است كه فواید عملیاتی از قبیل : كیفیت بهتر ؛ تولید سریعتر و كاهش قیمت محصولات ؛ همچنین نیروی كار كه  به مثابه اجزای یك خانواده بین المللی هستند ؛ نمود بیشتری داشته باشد .چنانكه در سال 2001 شركت ایرباس تبدیل به تنها شركت كاملا" منسجم گردید . شركت EADS(European Aeronautic defense and space  شركتی است كه از به هم پیوستن شركتهای فرانسوی ؛ آلمانی و اسپانیایی با 80%  ازسهام و شركت انگلیسی با 20% سهم تشكیل شده است .

گام مهم دیگری كه در سیر تكاملی شركت ایرباس نقش برجسته ای داشت در سال 2004 برداشته شد در این سال تعداد هواپیماهایی كه شركت ایرباس به مشتریان تحویل داد ؛ همچنین سفارشات قطعی كه شركت در این سال دریافت كرد از شركت رقیب یعنی شركت آمریكایی بوئینگ بیشتر بود..

در یك سازماندهی مجدد ومهم طرحی برای تجهیز شركت به ساز و كاری برای حفظ موقعیت برتر و رهبری خویش در صنایع تدوین واجرایی شده است . اصول این طرح بر اساس سادگی و یكسان شدن مراحل مدیریت طراحی و تولید می باشد . هر یك از شركتهای تشكیل دهنده كنسرسیوم مسئول تولید یك بخش از هواپیما می باشند . ودر قسمتهای مربوط به خود دارای قدرت تصمیم گیری و اجرای مجزا می باشند.

ایرباس نشان و و علامت موفقیتش را در سیر تكاملی و تحول شركت در ژانویه سال 2005 با پرده برداری از A-380   كه بزرگترین و پیشرفته ترین هواپیمای مسافر بری جهان می باشد را به جهانیان عرضه كرد. در آوریل سال 2005 ؛ A-380  اولین پروازش را انجام داد؛ این هواپیما بطور معمول گنجایش 555 مسافر را دارد . ایرباس با ساخت A-380   در حقیقت به استقبال آینده پرواز رفته است ؛ و با این كار پاسخی به نیاز مشتریانش به هواپیماهای بسیار بزرگی كه قادرند به نیازهای در حال رشد در مسیرهایی كه تراكم مسافر در آنها زیاد است را بدون اضافه شدن تعداد پروازها داده است . اما ایرباس تنها به این امر بسنده نكرده بلكه به نیاز شركتهای هوایی برای هواپیماهایی كه قادر به سرویس دهی در مسیرهای بسیار طولانی بین دو نقطه  هستند نیز توجه كرده است . پرده برداری از A-380  مقدمه ای بود بر معرفی هواپیمای جدید ایرباس یعنی A-350 یك هواپیمای دور برد با سایز متوسط و دو موتور جت كه سطح بی سابقه ای از رفاه ؛ آسایش و كارایی را به بازار هواپیماهای دور برد عرضه خواهد كرد .     طبقه بندی: درباره هواپیما ها،  برچسب ها: ایرباس،   ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام این مطلب را به سروقت بفرست
نوشته شده توسط کسری محرمی در دوشنبه 13 مهر 1388 و ساعت 07:11 ب.ظ [+] | نظرات ()
»» HackeD By OmiDeR»» دعوت به همکار»» دعوت به همکار»» تصمیم دولت اسپانیا به توقف پرداختهای كلان به كنترلر های این كشور»» كاریكاتور»» كاریكاتور»» بدون شرح»» بدون شرح»» سند4444»» سند4444»» آموزش برنامه نویسی»» آموزش برنامه نویسی»» یا سیدالشهدا»» یا سیدالشهدا»» تصاویری از حادثه دیروز خطوط هوایی AA

نظر شما راجع به قالب جدید و آدرس جدید وبلاگ چیست •